با انجام این کارها جمعه خود را به بهترین نحو سپری کنید

با انجام این کارها جمعه خود را به بهترین نحو سپری کنید، وقتی که شما به یک جمعه‌ی ایده‌آل فکر می‌کنید به احتمال زیاد خوابیدن، بیرون رفتن یا فیلم تماشا کردن از جمله فعالیت‌هایی است که به ذهن‌تان می‌رسد. اما کارهای مفیدتری هم می‌توانید انجام دهید تا آخر هفته‌ی پرباری را داشته باشید و در عین حال از آن لذت ببرید. در ادامه به تعدادی از این کارهای مفید اشاره می‌کنیم. اگر این کارها را انجام دهید متوجه می‌شود که جمعه ی ثمربخش‌تر و احساس سرحالی بیشتری خواهید داشت.

۱. مدتی را به تنهایی بگذرانید

اگرچه شما قطعا باید بخشی از وقت‌تان را با خانواده و دوستان سپری کنید، اما اختصاص دادن مدت زمانی به خودتان هم از واجبات است. زیرا تنها بودن فایده‌های زیادی دارد. تنهایی به شما این امکان را می‌دهد که به فکر فرو روید، ذهن خود را آزاد کنید، خلاقیت خود را افزایش دهید و برای کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، برنامه‌ریزی کنید. تنها بودن می‌تواند به شما کمک کند که بازدهی بیشتری داشته باشید، زیرا در این صورت برای انجام کارها به دیگران تکیه نمی‌کنید. تمرکزی که از تنها بودن ناشی می‌شود گاهی اوقات باعث می‌شود ایده‌های جالبی و خلاقانه‌ای به ذهن‌تان برسد یا اینکه راه حل بهتری برای حل یک مشکل پیدا کنید.

۲. کار مورد علاقه‌تان را انجام دهید

همه‌ی ما برای بازگرداندن انرژی به ذهن و بدن‌مان به یک سرگرمی احتیاج داریم؛ چیزی که ما را به هیجان بیاورد یا به ما آرامش دهد. تاثیر این سرگرمی (آرامش یا هیجان) بسته به شخصیت افراد متفاوت است. نوشتن، تعمیر یک خودروی قدیمی، کوهنوردی می‌تواند از جمله فعالیت‌هایی باشد که افراد را روز جمعه شارژ می‌کند. اگر تماشا کردن فیلم یا بازی کردن جزو سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی شماست، شک نکنید باید برای آنها هم وقت بگذارید. بهتر است یک سرگرمی پیدا کنید که به نحوی شما را پرانرژی و شاداب یا خلاق می‌کند و تاثیر مثبت بر کار و زندگی‌تان می‌گذارد.

۳. ورزش کنید

همه از مزایای ورزش کردن آگاه هستند و حتما بارها در طول زندگی‌تان فواید ورزش برای‌تان تکرار شده است. اما اگر شما از افراد علاقه‌مند به ورزش هم باشید، شاید مشغله‌ی زیاد کاری جایی برای ورزش کردن شما باقی نگذارد. جمعه همیشه بهترین فرصت است که بتوانید به فعالیت فیزیکی خود برسید. این فعالیت فیزیکی به هر شکلی که باشد، مثل دوچرخه‌سواری، والیبال، بسکتبال یا رفتن به باشگاه، تاثیرش را بر روحیه و بدن شما می‌گذارد و روز بعد با انرژی بیشتری می‌توانید سر کار حاضر شوید.

۴. فعالیت‌ها و معاشرت‌های اجتماعی داشته باشید

گرچه کمی تنهایی در روزهای جمعه مهم است، اما تعامل و ارتباط سازنده با دیگر افراد هم ضروری است زیرا انسان‌ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند. مکان‌های عمومی مثل پارک صرفا برای بیرون بردن کودکان از خانه نیست، بلکه فرصتی است که با افراد جدید آشنا شد و روابط اجتماعی جدید برقرار کرد. همچنین برای در تماس ماندن با دوستان‌تان بهتر است تلگرام و فیس‌بوک را کنار بگذارید و مدتی را در دنیای واقعی کنار هم بگذرانید.

۵. کارهای مربوط به نگه‌داری را انجام دهید

نگه‌داری و مراقبت می‌تواند معانی متعددی داشته باشد. می‌تواند به معنی تمیز کردن اتاق، خانه یا وسایل نقلیه‌تان باشد. می‌تواند به معنی رسیدگی به کارها و نظافت شخصی مثل درست کردن مو یا مانیکور باشد. حتی مرتب کردن اینباکس ایمیل‌تان یا چک کردن اکانت‌های دوستان و اعضای خانواده در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند در زمره‌ی کارهای مربوط به نگه‌داری به حساب آید. صرفه‌نظر اینکه نگه‌داری و مراقبت برای شما چه معنایی دارد، جمعه بهترین فرصت است تا تمام کارهای عقب افتاده‌تان در این زمینه را انجام دهید.

۶. برای هفته‌ی بعد برنامه‌ریزی کنید

از وقت آزادی که روز جمعه دارید برای برنامه‌ریزی کل هفته‌ی بعدتان استفاده کنید. برنامه‌ریزی برای جلسات، تماس‌های تلفنی لازم، تعیین موعد مقرر برای انجام کارها، حتی موارد شخصی مثل خریدهای‌تان از جمله‌ کارهایی هستند که شما می‌توانید با فکر کردن به آنها از قبل، آمادگی ذهنی لازم برای انجام‌شان را به دست آورید. با انجام این کار مطمئن باشید که می‌توانید تمرکز بیشتری برای انجام آنها داشته باشید. همچنین مزیت دیگر برنامه‌ریزی در روز جمعه این است که دید جامع‌تری به هفته‌ی پیش رو خواهید داشت چون از بیرون به قضیه نگاه می‌کنید.