گردشگری جنگل

گردشگری جنگل، یکی از شاخه های گردشگری، گردشگری در جنگل می باشد. این نوع گردشگری یک نوع گردشگری ماجراجویانه به شمار می رود. تفریحی که در سرزمین های جنگلی انجام شود را گردشگری جنگل می نامند.

گردشگاههای جنگلی مانند آبشارها، چشمه ها، دره ها و مراتع جز گردشگری جنگل به شمار می روند. جنگل ها به دلیل برخورداری از مناطق روح بخش مانند رودخانه ها، حیات وحش و پوشش های گیاهی، علاقه مندان زیادی دارد. امروزه با افزایش شهرنشینی میزان استقبال از گردشگری جنگل رو به افزایش است. از بزرگ ترین مراکز جذب افراد، پارک های جنگلی ملی و منطقه ای می باشند.


اقدامات لازم برای جنگل نوردی


برای جنگل نوردی نیاز است آمادگی جسمانی لازم را داشته باشید تا در طول مسیر خسته نشوید وبتوانید با ناملایمات مسیر کنار بیایید. نکته دیگر اینکه تجهیزات کوهنوردی را به همراه داشته باشید. تجهیزاتی مانند وسایل بهداشتی مثل صابون و مایع دسشویی و داروهای ضد حساسیت و یا وسایل ایمنی مانند باتوم کوه پیمایی، جعبه کمک های اولیه، لباس گرم، بارانی، کلاه، دستکش، سوت برای اعلام کمک، ظروف پخت و پز، آب اشامیدنی و انواع خوراکی های مقوی و فاسد نشدنی که بتواند انرژی شما را برای ادامه مسیر مهیا کند. البته اگر قصد جنگل نوردی چند روزه را داشته باشید باید با خودتان زیر انداز ضد آب، کیسه خواب، چادر و تجهیزات اتش زنه به همراه داشته باشید.


رویارویی با خطر


گردش در جنگل با توجه به محل زندگی گونه های متنوع جانوران، خطرات خاص خود را دارد که باید آمادگی لازم را برای رویارویی با این نوع پیشامدها داشته باشید تا بتوانید امنیت خود و دیگر همراهانتان را تامین کنید. مثلا در هنگام رویارویی با خرس نباید به چشمان خرس زل بزنید. خونسردی خود را حفظ کنید و در مولقع حاد از اسپری فلفل استفاده نمایید. عقرب ها غالبا به هنگام شب به شکار می روند قبل از خواب چادر خود را بررسی کنید تا از عدم وجود عقرب مطمعن شوید و دور تا دور چادر خود را پودر تنباکوی خیس بریزید چرا که آنها از تنباکو بیزارند. کفش های خود را در جای امن قرار دهید تا از ورود هر نوع جانور موذی در امان نگهدارید. به حیونان گرسنه و درنده نزدیک نشوید و همیشه اسپری فلفل با خود به همراه داشته باشید. هیچ گاه بچه حیوانات را به خود نزدیک نکنید.


نتیجه پایانی


جنگل ها از منابع عالی برای گردشگری هستند که می توانید با رعایت اصول جنگل نوردی و اصول ایمنی، با کمپین های مطمعن به دامان طبیعت رفته و آرامش روحی خود را تامین کنید.