گردشگری دریایی

گردشگری دریایی، گردشگری دریایی یکی دیگر از انواع گردشگری می باشد که در حال حاضر روند رو به رشدی خواهد داشت. انواع ورزش های دریایی، غواصی، بازی های دریایی در حوزه گردشگری دریایی قرار می گیرد.

کشورهای زیادی در دنیا وجود دارند که با دارا بودن سوحل دریایی و اقیانوسی، صنعت گردشگری دریایی پر رونقی دارند. مثلا مناطق جنوبی و شرقی اروپا به دلیل دارا بودن سواحل عالی و بی نظیر و همچنین جزایری مانند آلاسکا، باهاما، کارائیب، در این نوع صنعت پیشتاز هستند.


عوامل موثر بر صنعت دریایی گردشگری


گردشگری قادر است درآمدی بالاتر از صنعت نفت داشته باشد و کشورهایی که دارای خطوط ساحلی فراوانی هستند در تلاش هستند با احداث جزایر مصنوعی، این صنعت را گسترش دهند و میزان گردشگری را در کشور خود افزایش دهند. عوامل زیادی بر جذب توریست دریایی موثر است.
امنیت: گردشگر باید در ابتدای ورود احساس امنیت کامل داشته باشد.
بازاریابی: بازاریابی گردشگری، تشخیص نیازهای گردشگران و مهیا نمودن امکانات برای رفع این نیازها که در نهایت موجب رضایتمندی گردشگر و رونق گردشگری دریایی می شود.
فناوری: اطلاعات در گردشگری دریایی بسیار اهمیت دارد. گسترش فناوری اطلاعات باعث می شود گردشگران گزینه های انتخابی بیشتری داشته باشند و بتوانند اتخاب بهتر و مطمعن تری داشته باشند. پس لازم است کسب و کارهای گردشگری سامانه پیام رسانی و اطلاع رسانی منسجمی داشته باشند.


جاذبه های گردشگری دریایی ایران


کشور ایران با دارا بودن 5800 کیلومتر خط ساحلی در شمال و جنوب، سواحل ماسه ای، جنگل های حرا، اسکله های تفریحی، لنج سواری، موج سواری، بندرهای تاریخی در تنها بندر اقیانوسی، پیشرفته ترین تفریحات دریایی در جزایر کیش و قشم توانسته است سواحل ایران را ویژه و منحصر به فرد کند. اما با وجود تمامی این امکانات طبیعی و پتانسیل ها باز هم جای پیشرفت و گسترش دارد. با این وجود سالانه دوازده میلیون سفر دریایی در ایران انجام می شود که غالبا هدف از این سفرهای دریایی خرید از بازارهای مناطق آزاد می باشد. امید است با ارتقای فرهنگ دریایی و پشتیبانی از سرمایه گذاری در این زمینه، رونق بیشتری ایجاد شود. البته در سالهای اخیر، شناور تفریحی میرزا کوچک خان دریای خزر وارد عرصه گردشگری دریایی شد. می توان با حمایت و پشتیبانی سرمایه گذاران در حوزه شهرهای ساحلی شمالی تورهای هفته ای دایر کرد و گردشگران داخلی و خارجی را با هزینه مناسب در این مناطق جمع اوری کرد.


نتیجه پایانی


سواحل دریایی از منابع مهم گردشگری و درآمد به شمار می روند. تفریحات مردم نباید صرفا به شنا کردن در سواحل و صید ماهی ختم شود بلکه باید از ورزش های آبی نیز کمک گرفت. همچنین با حمایت از شرکت های حمل و نقل دریایی می توان گا مهای موثری را در جعت افزایش صنعت گردگری دریایی برداشت.