چاپ
دسته: blog
بازدید: 1846
گردشگری مذهبی

گردشگری مذهبی، این نوع گردشگری شامل سفرهایی می شود که هدف آن تجربه مذهبی است. فراموش نشود که سفرهای مذهبی را نباید با زیارت اشتباه گرفت. چرا که در زیارت، شما برای زیارت مکان مقدس دین خود می روید اما در گردشگری مذهبی یک فرد که دین منحصر به خود را دارد به دیدار مکان مقدس دین دیگری می رود.

مثلا یک مسلمان به دیدار کلیسا که مکان مقدسی برای دین مسیحیت است می رود. گردشگری مذهبی اهداف متعددی دارد به عنوان مثال شرکت در مجامع و کنفرانس های مذهبی و یا شرکت در اجرای موسیقی مذهبی و ...
پس در گردشگری مذهبی با دو نوع گردشگر مواجه هستیم. یکی فقط به عنوان زائر و انجام امور مذهبی و دیگری فقط برای زیارت سفر نمی کنند بلکه از مکان های تفریحی نیز دیدن می کنند.


جنبه های مختلف گردشگری مذهبی


-انگیزه سفر: گردشگر ممکن است با اهداف گوناگون این سفررا انتخاب کند. مثلا فرد صرفا برای شرکت در کنفرانس های مذهبی سفر می کند و یا ممکن است برای بازدید از بناهای تاریخی و مذهبی به سفر برود و یا امکان دارد سفر او یک سفر عبادی و زیارتی باشد و صرفا به منظور زیارت و انجام فرایض دینی به مکان های مقدس عزیمت کند.
- مدت اقامت: به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. در سفرهای گردشگری کوتاه مدت امکان اسکان فرد در محل یا منطقه و فرامنطقه وجود ندارد و این مکام های مذهبی به مبدا نزیک هستند و فرد شب را در آنجا اسکان نمی گزیند. اما در بلند مدت فرد به مدت چندین روزمی تواند در مقصد زیارتی سکنی گزیند.


گردشگری مذهبی در ایران


ایران کشوری با قدمت چندین هزار ساله و دارای مکان های زیارتی متعددی می باشد پیامبران بزرگی در ایران زندگی میکرده اند که امروزه مقبره های آنها به مکان های مقدس و زیارتی مبدل شده است. در ایران شهرهایی مانند مشهد، قم، شیراز، شوش، قزوین، اردبیل و ... نقش مهمی را در گردشگری مذهبی ایفا می کنند. مشهد مقدس به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته شده است . حرم حضرت معصومه نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مذهبی به شمار می رود. علاوه بر آن بیش از ده هزار مقبره امامزاده در ایران وجود دارد که شهر شیراز در رتبه اول قرار دارد.

 

نتیجه پایانی

 گردشگری مذهبی تاثیرات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی فراوانی دارد. این نوع گردشگری در جوامع کم درآمد و جوامعی که درآمد متوسطی دارند بیشتر به چشم می خورد. این نوع گردشگری بر خلاف سایر گردشگری ها تاثیرات منفی ندارد.