چاپ
دسته: blog
بازدید: 1975
جاذبه ی گردشگری ترکیه

جاذبه ی گردشگری ترکیه، ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران کشوری پر طرفدار در بین گردشگران است که زبان رسمی مردم این کشور ترکی استانبولی است.

بخش بزرگ ترکیه در غرب آسیا و خاور میانه و بخش کوچک آن در جنوب شرق اروپا قرار دارد و پایتخت آن آنکارا است.


برخی از جاذبه های گردشگری برتر ترکیه


1- ایاصوفیه: یکی از زیباترین ساختمان های مشهور جهان است که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید و مناره های ظریف فضای بیرونی آن بعد از فتح عثمانی به آن اضافه شده است.


2- دره های سنگی سوررئال کاپادوکیا: اگر اهل پیاده روی نیستید اینجا یکی از مکان های گردشگری برای بالن سواری است. ارتفاعات صخره ای جایگاه سنگ های عجیب و قله های موج داری است که هزاران سال فعالیت آب و باد آن ها را شکل داده است.


3- کاخ توپکاپی: فضای داخلی کاخ توپکاپی کاشی کاری و دکوراسیون پر از جواهرات و نگین آن یادآور پایگاه قدرت عثمانی است که، باغ های محوطه اطراف آن محیطی سرسبز برای رهایی از خیابان های شهر است.


4- ویرانه افسوس: شهر بناهای تاریخی و جاده های سنگ مرمری است که نباید به عنوان یکی از دیدنی های زیبای ترکیه آن را از دست داد.


غذاهای محلی ترکیه


1- دونر: گوشت این ساندویچ خوشمزه به آرامی پخته و معمولا در تهیه ی آن از گوشت مرغ و گوساله و بره استفاده می شود. 


2- لاهماجون: برای تهیه ی لاهماجون گوشت چرخ کرده و طعم دار شده را روی لایه ی نازکی از خمیر پخش می کنند و قبل پیچیدن خمیر، مقداری آب لیموی تازه و جعفری خرد شده به آن اضافه می کنند و این غذا را با قیمت کم در اکثر رستوران های ترکیه پیدا می کنید.


3- کارنی یاریک: یکی از غذاهای بسیار رایج است که برای تهیه این غذا بعد از سرخ کردن بادمجان داخل آن را با گوشت مزه دار شده و جعفری پر می کنند و سس گوجه را روی سطح مواد پخش می کنند.


نتیجه گیری


شمال ترکیه آب وهوای اقیانوسی و قسمت جنوبی این کشور آب و هوا معتدل مدیترانه ای دارد و آب و هوای مناطق داخلی به نسبت خشک و قاره ای است.